Haisoku-dachi
Stopy równoległe, stykają się nawzajem.


Musubi-dachi
Stopy zwrócone na zewnątrz, stykają się piętami. Stopy tworzą ze sobą kąt 90°.


Heiko dachi
Stopy równoległe do siebie na szerokość bioder.


Hachi-dachi
Stopy zwrócone na zewnątrz podobnie jak w Musubi-dachi, ale rozsunięte na szerokość bioder.


Curu-ashi-dachi
Jedna stopa stoi na podłożu, podczas gdy druga całą powierzchnią przylega do nogi powyżej kolana.


Kake-dachi
Wykroczna noga stoi na podłożu, podczas gdy druga podpiera się na palcach za przednią stopą.


Neko-ashi-dachi
Stopy ustawione jedna za drugą, w odległości zbliżonej do długości stopy. Stopa zakroczna skierowana pod kątem 45° w bok, stopa wykroczna skierowana do przodu z piętą lekko oderwaną od podłoża. Kolana mocno ugięte, kolano nogi wykrocznej pionowo nad dużym palcem stopy. Ciężar ciała w większej części przeniesiony na nogę zakroczną.


Sanchin-dachi
Stopy rozsunięte na boki nico więcej niż szerokość bioder i skierowane lekko do wewnątrz. Oba kolana ugięte i również skierowane do środka. Kolana powinny się znajdować pionowo nad dużymi palcami stóp. Ciężar ciała równomiernie rozłożony na obie nogi.


Hangetsu-dachi
Stopa nogi wykrocznej skierowana lekko do wewnątrz, stopa nogi zakrocznej do przodu. Obie nogi ugięte, kolana zwrócone do środka.


Zenkutsu-dachi
Noga wykroczna zgięta, kolano nogi wykrocznej umieszczone jest pionowo nad dużym palcem stopy. Noga zakroczna cofnięta mocno do tyłu i wyprostowana w kolanie. Stopy powinny być rozstawione na szerokości bioder. Przybliżony rozkład ciężaru: 60% na nogę wykroczną i 40% na nogę zakroczną.


Kokutsu-dachi
Pięty ustawione wzdłuż linii na znacznej odległości. Stopa nogi wykrocznej zwrócona jest do przodu, noga lekko ugięta w kolanie, kolano umieszczone pionowo nad piętą stopy wykrocznej. Stopa nogi zakrocznej zwrócona w bok, noga mocno ugięta w kolanie. Biodra obniżone. Przybliżony rozkład ciężaru: 30% na nogę wykroczną i 70% na nogę zakroczną.


Kiba-dachi
Postawa wykorzystywana przy przejściach w bok i wykonywaniu technik bocznych. Stopy rozsunięte szeroko na boki równolegle względem siebie, pięty ustawione na jednej linii. Biodra obniżone i ciężar równomiernie rozłożony na obie nogi.


Shiko-dachi
Stopy rozsunięte na boki pod kątem na zewnątrz, pięty ustawione są na jednej linii. Kolana powinny być mocno wypchnięte na zewnątrz. Biodra obniżone i ciężar równomiernie rozłożony na obie nogi.


Uchi-hachi-dachi
Stopy ustawione podobnie jak w Hachi-dachi, ale zwrócone do wewnątrz. Stopy rozsunięte na szerokość bioder.


Renoji-dachi
Pięty ustawione są na jednej linii tylna stopa pod kontem 45° na kształt litery L, rozsunięte na szerokość bioder.


Teiji-dachi
Stopa za stopą pod kontem 45°, na kształt litery T, rozsunięte na szerokość bioder.