Karate Klub Gdynia został założony w 1977 roku na fali popularności karate w Polsce. Założycielami byli Jarosław Domrazek, Jerzy Kowalski, Robert Chamara, Józef Sikora i Krzysztof Gajewski uczęszczający wówczas i silnie współpracujący z innymi klubami w Polsce i mistrzami z zagranicy. Pierwsza sekcja powstała w Szkole Podstawowej nr 7 w dzielnicy Gdynia Grabówek, później pojawiły się nowe. W kolejnych latach klub rozwinął swą działalność, współpracując z innymi klubami karate w Polsce i zagranicą. Kolejnymi prezesami klubu byli:
– Jerzy Kowalski
– Józef Sikora
– Jarosław Mejer
– Jarosław Domrazek
Klub funkcjonuje obecnie jako stowarzyszenie sportowe.
KKG był organizatorem wielu imprez, pokazów i seminariów karate. Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Puchar Bałtyku, seminaria z udziałem sensei Hidetaka Nishiyama, Ilia Jorga, Włodzimierz Kwieciński, Beghetto. Członkowie klubu brali udział w imprezach promujących sportowy tryb życia, a także w wydarzeniach artystycznych, gdzie prezentowali swoje umiejętności szerokiej publiczności (sztuka Wejście smoka w Teatrze Muzycznym w Gdyni, prowadzonym wówczas przez znanego reżysera i scenarzystę Jerzego Gruzę)
KKG zdobył i ugruntował sobie silną pozycję sportową i organizacyjną w polskim karate. Zawodnicy klubu aktualnie i w przeszłości zdobywali i zdobywają czołowe miejsce w turniejach ogólnopolskich i zagranicznych. Członkowie naszej kadry klubowej wielokrotnie stawali na podium w Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski, oraz turniejach okolicznościowych. Ich sukcesy są motywacją dla najmłodszych adeptów karate, uczęszczających obecnie na zajęcia prowadzone przez klub.
KKG jest głównym ośrodkiem karate na wybrzeżu. Posiada liczne sekcje w Gdyni, Gdańsku, oraz współpracuje z klubem w Kościerzynie.
W przeszłości i obecnie klub miał swój niepodważalny udział w tworzeniu i organizacji karate w Polsce. Był członkiem PZK (Polskiego Związku Karate), a w 1990 jako jeden z trzech klubów w Polsce (wraz z klubem łódzkim Włodzimierza Kwiecińskiego i klubem nowotarskim Józefa Rączki) założył Polską Federację Karate Tradycyjnego. Członkowie klubu zasiedli we władzach organizacji, która szybko stała się największą, najlepiej zorganizowaną i najlepiej promowaną organizacją dalekowschodnich sztuk walki w Polsce. PFKT przekształciła się w Polski Związek Karate Tradycyjnego, który jest członkiem WTKF (Światowej Federacji Karate Tradycyjnego) z siedzibą w Los Angeles oraz członkiem ETKF (Europejskiej Federacji Karate Tradycyjnego). WTKF powstała na bazie ITKF (International Traditional Karate Federation). Założycielem i prezydentem ITKF był spadkobierca drogi wyznaczonej przez mistrza Funakoshiego, jego uczeń Hidetaka Nishiyama 10 Dan.
KKG dotowany jest przez Urząd Miasta w Gdyni ,współpracuje z firmą Master Fit
Klub zdobył sobie uznanie i popularność. Wśród trenerów i członków klubu znajdziemy wielu absolwentów i studentów Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, ale nie tylko. Na zajęcia uczęszcza dużo młodzieży szkolnej, studenci, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, przedsiębiorcy, policjanci, marynarze, pracownicy ochrony, emeryci, biznesmeni i inni.
Ważniejsze osiągnięcia i imprezy organizowane przez Karate Klub Gdynia:
§ Kontynuując tradycję – Seminarium z udziałem sensei Hidetaka Nishiyama, Gdynia czerwiec 2000
§ Mistrzostwa Polski Karate, Gdańsk 2004
§ Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego Gasshuku, Sopot 2004
§ Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego Gasshuku, Sopot 2005
§ Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego Gasshuku, Sopot 2006
§ Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego Gasshuku, Gdańsk 2007
§ Puchar Świata Seniorów w Karate Tradycyjnym 11.06.2011
§ Puchar Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym 11.06.2011
§ Liczne seminaria z wieloma mistrzami Karate, pokazy, cykliczne imprezy (Mistrzostwa Gdyni, Liga Okręgowa Karate Tradycyjnego)